Szanowni Czytelnicy! Miło mi powitać Państwa na łamach ostatniego w tym roku, świątecznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Z tej też okazji chciałabym w imieniu własnym i całego zespołu redakcyjnego życzyć wszystkim czytelnikom pomyślności i samych sukcesów. Ten numer jest dla mnie szczególny również z innych względów. To czas pożegnania z tym czasopismem i wydawnictwem Elamed. Przede mną nowe stanowisko, nowe zadania, wciąż jednak w obrębie branży stomatologicznej. W ciągu ponad czterech lat pracy miałam przyjemność uczestniczyć w przygotowaniu 26 wydań pisma. Chciałam w tym miejscu serdecznie podziękować przede wszystkim całemu zespołowi redakcyjnemu, autorom, czytelnikom oraz partnerom biznesowym. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i życzliwości udało nam się utrzymać pozycję lidera wśród czasopism dla techników dentystycznych. Ogromną radością napawa mnie fakt stale wzrastającej liczby prenumeratorów oraz wielu pozytywnych opinii na temat dwumiesięcznika. Nowe kierownictwo z pewnością dołoży wszelkich starań, aby czasopismo nadal spełniało Państwa oczekiwania. p.o. redaktor naczelnej Anna Olszewska-Adamowicz
W artykule Björn Maier opisuje przypadek pacjentki, u której po 20 latach użytkowania niewygodnej protezy całkowitej wykonano uzupełnienie stałe.
Przeprowadzone badania mikrobiologiczne szczepów bakteryjnych wykazały zwiększoną liczbę szczepów na niemodyfikowanej powierzchni tytanowego implantu w porównaniu z powierzchnią modyfikowaną jonami srebra, wpływając na ograniczenie reakcji zapalnych wokół wprowadzonego wszczepu.
W technice dentystycznej znajduje zastosowanie wiele materiałów. Podstawowymi surowcami do wykonywania protez dentystycznych są tworzywa akrylowe.
Artykuł przedstawia różne metody łączenia metali w aparatach ortodontycznych.
Artykuł wyjaśnia mechanizmy powodujące nawroty wad i konieczność stosowania retencji jako integralnej części leczenia ortodontycznego.
Wykonanie korony ochronnej na oszlifowany ząb jest jednym z koniecznych etapów wykonania ostatecznego uzupełnienia stałego.
Artykuł na podstawie opisu przypadku przedstawia zależności między proszkami i farbami a efektem końcowym pracy protetycznej.
Podczas ubytkowania protez bardzo często dochodzi do powstania wyraźnie widocznej granicy pomiędzy połączonymi ze sobą materiałami.
W świecie techniki dentystycznej coraz częściej słyszy się informacje dotyczące nowych technologii, takich jak CAD/CAM. Z rozszyfrowaniem tego słowa nikt nie powinien mieć większych problemów. Komputerowe wspieranie wykonywania prac oraz ich wykonywanie w protetyce coraz częściej zaczyna gościć w laboratoriach na całym świecie.
Większości techników CAD/CAM kojarzy się ze skomplikowanym systemem wymagającym wiedzy informatycznej oraz inwestycji rzędu setek tysięcy złotych. To już przeszłość, dzisiaj technologia frezowania jest dostępna dla każdego, nawet małego jednoosobowego laboratorium.
Ponad połowa spośród techników dentystycznych cierpi z powodu problemów zdrowotnych związanych z wykonywanym zawodem.
W poprzedniej części artykułu została przedstawiona istota, modele i rodzaje usług cloud computing. W części II opiszemy m.in. zastosowanie usług w laboratorium protetycznym.
Na temat nowoczesnych technologii, przyszłości zawodu technika dentystycznego i sposobu tworzenia wzorowych relacji na linii technik dentystyczny lekarz stomatolog z kierownik Zakładu Technik Dentystycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. n. med. Teresą Sierpińską rozmawiała Ewelina Ładziak.
Firma ROKO jest obecna na rynku od 18 lat. Jej oferta rozwijała się równolegle z potrzebami rynku. O przełomowych produktach i planach na przyszłość z właścicielem firmy Arkadiuszem Rokosą rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.
W ostatnim czasie wiele osób zostało zaskoczone treścią interpelacji złożonych przez posła dr. Zbigniewa Girzyńskiego.